single

Jak dbać o siebie w okresie menopauzy?

Menopauza jest nieunikniona w życiu każdej kobiety, jednak to, w jaki sposób poradzimy sobie ze złagodzeniem jej objawów, głównie zależy nas samych. Proces ten przychodzi z czasem, a niektóre elementy zwiastujące ten czas mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak zatem dbać o siebie w tym okresie? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest menopauza?

Menopauza to, innymi słowy, proces, w którym następuje stopniowa utrata zdolności do posiadania dzieci. Dzieje się tak wskutek wygaszania się konkretnej funkcji hormonalnej jajników. Większość ginekologów jest zgodna, że jeśli przez okres około 12 miesięcy nie wystąpiła ani jedna miesiączka, możemy być pewni, że ten proces właśnie nadszedł. Inne nazwy na to zjawisko to przekwitanie oraz klimakterium.

Menopauza składa się z trzech podstawowych etapów. Pierwszym jest perimenopauza, czyli czas pomiędzy pełną płodnością kobiety a jej ostatnim krwawieniem. To właśnie wtedy zaczyna spadać aktywność jajników. Z kolei samą menopauzą określa się dzień wystąpienia ostatniej miesiączki. Okres, w którym stabilizują się hormony, a organizm przestaje uwalniać komórki jajowe, które wykazują zdolność do zapłodnienia, nazywany jest postmenopauzą.

Objawy menopauzy - jak sobie z nimi radzić?

Objawy menopauzy są bardzo często łatwo rozpoznawalne. Najczęściej występuje wtedy ból głowy oraz okolic intymnych. Kobiety, które przechodzą przez ten okres, uskarżają się również na nadmierne pocenie się nocą czy kołatanie serca. Łatwiej jest również narazić się na nawracające infekcje dróg moczowych oraz suchość pochwy. Dochodzą do tego trudności ze snem, zmiany nastroju, zmniejszona masa mięśni czy niskie libido. Co bardzo ważne, w trakcie menopauzy w organizmie dochodzi również do spadku stężenia estrogenów, co prowadzi do zaburzeń w rozwoju komórek kostnych. Prowadzi to często do osteoporozy, czyli do obniżenia masy kostnej.

Aby łatwiej przetrwać ten czas, który może wynosić od 2 do nawet 8 lat, można wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim na dobre samopoczucie świetnie wpływa wysiłek fizyczny. Możemy zatem ustalić sobie kilka treningów w tygodniu, dłuższe spacery czy jogging. Na popularności zyskuje również joga. Jest ona najczęściej stosowana w dolegliwościach związanych z zaburzeniami hormonalnymi. W łatwy sposób łagodzi uderzenia gorąca oraz nocne poty.

Nie można także zapominać o zdrowej diecie. Witaminy dla kobiet, które zawarte są chociażby w rybach, chudych mięsach czy owocach bądź warzywach będą wspomagały układ krążenia, a przez to zostaną ograniczone uderzenia gorąca.

Artykuł partnera