single

Kwas hialuronowy do twarzy - poznaj jego dobroczynne właściwości

Marzeniem chyba każdej kobieta jest jędrna skóra, która nie jest skażona zmarszczkami. Aby osiągnąć ten cel, niektóre z nas są gotowe na wszystko. Jedną z najbardziej popularnych metod przeciwdziałania zmarszczkom jest kwas hialuronowy, który ma swoje zastosowanie nie tylko w kosmetologii. Poznaj jego dobroczynne właściwości.

Czym jest tak właściwie kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to polisacharyd naturalnie występujący w ludzkiej skórze oraz m.in. w mazi stawowej i ciele szklistym oka, który ma zdolność wiązania wody. Słusznie przypomina się o tym, że utrata kwasu hialuronowego w skórze następuje i przyspiesza już po 25. roku życia. Skutkuje to przybierającymi na mocy oznakami starzenia, czyli utratą jędrności skóry czy pogłębiającymi się zmarszczkami. Powód? Kwas hialuronowy, wiążąc cząsteczki wody, zapobiega jednocześnie degeneracji kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry. Jego zdolność do wiązania wody przekłada się zresztą też na inne właściwości.

Jeden gram kwasu hialuronowego może związać nawet sześć litrów wody, dlatego związek ten odpowiada za utrzymywanie wilgoci w skórze właściwej. Obecny jest w ciele szklistym oka stabilizuje film łzowy i odpowiada utrzymanie sprężystości ciałka,

Odpowiada też za sprężystość chrząstki stawowej i utrzymuje lepkość płynu stawowego - spadek jego poziomu prowadzi do zwyrodnienia stawów oraz choroby reumatycznej. Jako, że kwas hialuronowy zapewnia napięcie i elastyczność tkanek, wykazuje on także zdolność do ich regeneracji, tj. przyspiesza gojenie się ran oraz oparzeń. Wspomaga także leczenie stomatologiczne i rutynową higienę jamy ustnej. Świetnie sprawdza się w przypadku leczenia zapalenia dziąseł, owrzodzeń i aft.

Jakie są formy zastosowania kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy do twarzy wykorzystywany m.in. w zabiegach pozyskiwany jest w procesie biofermentacji, głównie z hodowli niepatogennych bakterii Streptococcus equi. Jego zastosowania w medycynie estetycznej wydają się nieograniczone, choć oczywiście lista wskazań jest bardzo szczegółowa. Kwas hialuronowy to przede wszystkim częsty składnik koktajli substancji odżywczych do mezoterapii igłowej, która ma nawilżyć i zregenerować skórę. Związek ten jest też bazą wypełniaczy znajdujących zastosowanie w powiększaniu ust, modelowaniu policzków czy podbródka.

Preparaty z kwasem hialuronowym wykorzystuje się również w ginekologii estetycznej, np. w zabiegach redukujących suchość pochwy w okresie menopauzy czy modelowania warg sromowych większych. Nie oznacza to jednak, że zastosowania kwasu hialuronowego ograniczają się do zabiegów odmładzających czy upiększających, ponieważ od lat jego właściwości wspomagają także chirurgię oka (operacje zaćmy i jaskry czy przeszczep rogówki) oraz stomatologię (wspomaganie skalingu, ochrona ran pozabiegowych).

Jest to także składnik wielu wyrobów medycznych, głównie o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym. Można go znaleźć chociażby w kroplach do oczu, które stosowane są w celu zładzodzenia uczucia suchości. Obecny jest także w suplementach diety.

Artykuł partnera