single

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY – PRZYCZYNY, OBJAWY, LECZENIE

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która opanowuje naskórek oraz skórę właściwą. Jest to dolegliwość o charakterze nawrotowym, charakteryzująca się świądem, jak również specyficzną lokalizacją zmian chorobowych w postaci wyprysków endogennych. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą AZS i jak leczyć tę chorobę. Zapraszamy do lektury!

JAKIE SĄ PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY?

Przyczyn występowania atopowego zapalenia skóry może być naprawdę bardzo wiele. Za czynnik odgrywający największą rolę w kwestii zachorowania na AZS uważa się jednak podłoże genetyczne. Poza tym została zbadana zależność pomiędzy innymi czynnikami immunologicznymi i tak oto wśród przyczyn zachorowania na atopowe zapalenie skóry znalazł się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurz, mleko i produkty mleczne, jaja kurze, orzeszki ziemne, pszenica, soja, alergeny pokarmowe, alergeny zwierzęce, alergeny bakteryjne i grzybicze, pyłki roślin, czynnik psychiczny i stres.

POZNAJ OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

W przypadku dzieci najczęstszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wyprysk, czyli zmiany pęcherzykowo-grudkowe, które mogą być częściowo pokryte strupami. Z kolei u dorosłych można najczęściej zaobserwować lichenizację. Są to ogniska zgrubiałej i zaczerwienionej skóry, wokół których występuje nasilone złuszczanie. Objawami, które pojawiają się bez względu na wiek jest świąd oraz suchość skóry.

Na koniec warto również wspomnieć, że wszelkie zmiany skórne, będące objawem atopowego zapalenia skóry, są bardzo często przewlekłe i mają charakter nawrotowy. W takich przypadkach najczęściej stosuje się maści i kremy, które w składzie mają hydrokortyzon octanu, takie jak np. Maxicortan. Nie zastąpi to jednak wizyty u dermatologa, do którego należy udać się natychmiast po dostrzeżeniu jakichkolwiek objawów AZS.

JAK LECZYĆ ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY?

Należy pamiętać, że leczenie atopowego zapalenia skóry zależne jest od stopnia nasilenia choroby oraz wieku pacjenta. Bardzo ważne jest przede wszystkim zadbanie o prawidłową dietę, która powinna być pozbawiona wszelkich alergenów. Jeśli jest nim na przykład mleko krowie, należy też wykluczyć maślanki, sery, masło, śmietanę, jogurty oraz kefiry. Oczywiście wszelkie wskazówki, co do diety ustala lekarz, podchodząc indywidualnie do każdego pacjenta. Oprócz tego stosuje się oczywiście farmakoterapię, jak i specjalistyczne maści oraz kremy, które pozwolą pozbyć się zaczerwienień, a także uczucia swędzenia. W swojej ofercie ma je każda apteka stacjonarna, jak również apteka internetowa, jednak zanim kupisz jakikolwiek produkt, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Artykuł sponsorowany